Zdravie črevného systému – ako ho dať do poriadku pomocou vlákniny?

Vedeli ste, aké je dôležité zdravie črevného systému pre vlastné blaho, dobrý pocit a prevenciu ochorení? Zlé trávenie, nedostatok živín, slabý imunitný systém, problematická pleť: to všetko sú varovné signály toho, že črevá nefungujú správne.

Týmto príznakom môžeme predísť, alebo ich odstrániť, pokiaľ sa obnoví, resp. napraví zdravie črevného systému. V tomto nám môžu pomáhať vlákniny na očistu čriev, a výživové doplnky s obsahom vlákniny. Rovnako prospešná môže byť ak konzumácia čaju na regeneráciu čriev.

Nedostatkom vlákniny trpí tráviaci systém

Vlákniny sú najlepším prírodným detoxikantom a čističom čriev. Viažu, resp. odstránia toxické látky, a priam “zoškriabu” z črevných stien usadeniny odpadových látok. Túto úlohu len znásobuje, že vlákniny podporujú pohyb čriev, inými slovami peristaltiku.

Je zrejmé, že by bolo najideálnejšie, pokiaľ by každý konzumoval jedlo a tekutiny s dostatočným obsahom vláknin, ale bohužiaľ to tak nerobíme. Jedálníček veľkej časti osôb obsahuje len málo surového ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov, ale napríklad aj z ovsených vločiek, šupiek skorocelu konzumujeme minimálne. Avšak koľko vlákniny vlastne denne potrebujeme? Pre dospelých je denná doporučená dávka vlákniny 30 gramov, avšak väčšina dospelých sotva konzumuje polovicu tohto množstva. Pritom zdravie črevného systému závisí vo veľkej miere od množstva prijatých vláknin.

Z dôvodu stravy s nízkym obsahom vlákniny sa stolica stáva tuhšou, čo spôsobuje zápchu, ktorá zas zvyšuje riziko vytvorenia hemoroidov, divertikulózy (výčnelok, zdurenina na sliznici hrubého čreva). Odpadové látky, nahromadené a usadené v črevnom systéme sú dokonalým úkrytom pre parazity, a narúšajú rovnováhu črevnej flóry.

Nezdravá črevná flóra je spájaná s výskytom mnohých ochorení, pretože sa zúčastňuje mnohých dôležitých fyziologických procesov a prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

Je teda zrejmé, že zdravie črevného systému je úzko spojené s množstvom prijímaných vláknin, a prečo je dôležité regeneračné črevného systému.

Ako zvýšiť príjem vlákniny?

Snáď najlepším spôsobom je dodržiavať stravu s vysokým obsahom vlákniny, presnejšie konzumovať také jedlá s obsahom vlákniny, ako napr. fazuľa, hrach, šošovica, brokolica, paradajky, kapustovitá zelenina, cibuľa, tekvica na pečenie, jablká, banány, hrušky, slivky a celozrnné obilniny (raž, ovos) a orechy.

Vláknina spôsobuje pocit sýtosti, čím sa zabraňuje vzniku nadváhy, predchádza zápche, ako aj znižuje riziko vzniku kŕčových žíl a hemoroidov (namáhanie sa pri vyprázdňovaní v prípade zápchy má nepriaznivý vplyv na prekrvenie nôh). Konzumácia vláknin zabraňuje náhlemu zvýšeniu hladiny krvného cukru po jedle, čo je veľmi dôležité, najmä v prípade diabetikov.

Súbežne s konzumáciou vláknin prijímajme dostatočné množstvo tekutín (2-3 litre denne), čím prispievame k ich prechodu tráviacim systémom. Avšak je potrebné dohliadať aj na to, aby sme to s príjmom vláknin neprehnali, pretože nadmerný príjem vláknin môže spôsobiť tvorbu plynov, nadúvanie a žalúdočné kŕče.

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí majú problém s konzumáciou vláknin (i keď malé množstvo zeleniny a ovocia určite možno zaradiť do jedálníčka), vyberte si vlákniny na očistu čriev obsahujúce prírodné zložky, výnimočnej kvality. Pravidelná konzumácia vlákniny Herbalia prémiovej kvality môže napraviť zdravie črevného systému. Prípravok je schopný odstrániť z organizmu nahromadené toxické látky, napraviť rovnováhu črevnej flóry, teda aj k predchádzaniu rôznym ochoreniam a infekciám. Očista črevného systému je jedným z najlepších spôsobov na odstránenie parazitov.

Vyberte si pre Vás najvhodnejšie balenie

26 / balenie
3 balenia

Pre 1 osobu
na 3 mesiace

29 / balenie
2 balenia

Pre 1 osobu
na 2 mesiace

33 / balenie
Herbalfix program
1 balenie

Pre 1 osobu
na 1 mesiac