Zázvorový čaj: exotický liek na chladné mesiace

Obsah: Zázvorový čaj – účinky | Zázvor na tráviace problémy | Príprava zázvorového čaju | Vedeli ste?

Zázvorový čaj používa už tisícky rokov v ázijskom liečiteľstve. A vonkoncom nie bez príčiny, pretože čaj má mnoho liečivých účinkov. Príchodom chladnejšieho počasia je vhodné konzumovať ho každodenne, nakoľko je mimoriadne účinný v prevencii a zmiernení príznakov ochorení z prechladnutia, či už nádchy, alebo chrípky. Zázvor však nepomáha iba pri týchto ťažkostiach. Ľudové liečiteľstvo používa jeho koreň v prvom rade na úpravu trávenia, na liečbu tráviacich porúch, ako ja na detoxikáciu.    

Spektrum liečivých účinkov zázvoru je mimoriadne široké, na jeseň a v zime môže poslúžiť najmä na tlmenie kašľa a zníženie teploty. Zázvor je dobre kombinovateľný s inými liečivými rastlinami, preto účinné látky, ktoré sa v nich nachádzajú, navzájom zosilnia svoj účinok. A ako často sa môže piť zázvorový čaj? U nás sa sezóna zázvorového čaju začína väčšinou príchodom chladnejších mesiacov, avšak to neznamená, že si ho nemôžeme vychutnávať počas celého roka.

Zázvorový čaj – účinky

Zázvorový čaj vďačí za svoju charakteristickú vôňu a štipľavú chuť gingerolu a sogaolu, ktoré majú liečivý účinok, ale liečivý účinok majú aj jeho esenciálne oleje, najmä kurkumín a bisabolén.

Vo veľkej miere obsahuje bielkoviny, uhľohydráty, aminokyseliny, vitamíny B a E, ako aj minerálne látky, ako napr. zinok, fosfor, vápnik, draslík, horčík a železo.

Hodnotné účinné látky sa tvoria v koreňovej časti rastliny, preto používame na konzumáciu práve túto jej časť. Jej chuť je intenzívna, štipľavá, ale v závislosti od dĺžky varenia, alebo namáčania, ju môžeme zmierniť. Vo všeobecnosti možno o zázvore povedať, že zvyšuje odolnosť imunitného systému, voči ochoreniam z prechladnutia, chrípke, horúčke, kašľu, a zápalu hrdla je mimoriadne účinný. Okrem toho riedi hlieny, dezinfikuje dýchacie cesty, urýchľuje hojenie bakteriálnych infekcií, ktoré vznikli ako komplikácie vírusových prechladnutí, takže disponuje takými vlastnosťami, pre ktoré jednoducho nemôže chýbať z našej domácej lekárničky. A to ešte nie je všetko!

Zázvor na tráviace problémy

V ľudovom liečiteľstve sa koreň zázvoru, bohatý na antioxidanty, využíva predovšetkým na upravenie trávenia a liečbu tráviacich problémov, tiež na detoxikáciu, proti nechutenstvu, ale napríklad na odstránenie nepríjemného zápachu z úst tiež zvykli žuvať koreň zázvoru. Zázvorový čaj upokojuje žalúdok, zmierňuje nutkanie na vracanie, odstraňuje kŕče a podporuje trávenie, zmierňuje kŕčovité sťahy črevného systému a aj v prípade bolestí žalúdka pôsobí upokojujúco. V prípade tráviacich problémov môže byť koreň zázvoru veľmi účinným protiliekom.

Pomáha odstrániť nadúvanie, zvýšenú tvorbu plynov, hnačku a nepríjemný pocit sýtosti. Mimoriadne dobre poslúži v prípade pocitu “ťažkého žalúdka”. Konzumáciou zázvoru sa môžeme rýchlejšie zbaviť aj nepríjemných črevných kŕčov. Zázvor je schopný zahubiť aj baktériu Helicobacter pylori, ktorá zvyšuje riziko vzniku žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka.

Proti nutkaniu na vracanie je minimálne tak účinný, ako syntetické lieky. Niekoľko výskumov dokazuje účinky zázvoru v prípade migrény, ale je dobrý aj na zmiernenie kŕčov. Nepomáha iba v prípade žalúdočných kŕčov, ale zmierňuje aj bolestivé sťahy hladkého svalstva maternice počas menštruácie.

Príprava zázvorového čaju

Snáď v každej domácnosti sa nájde nejaký overený recept na domáci zázvorový čaj. Jeho príprava je naozaj jednoduchá. Čerstvý zázvor očistíme, nakrájame na menšie kúsky. 2 -3 kúsky varíme s jednou šálkou vody na miernom ohni 4 minúty. Čaj môžeme ochutiť trochou medu, pime ho za tepla. Ďalší možný spôsob prípravy čaju je lúhovanie. V tomto prípade 3-4 kúsky koreňa zázvoru zalejeme jedným litrom vriacej vody, necháme odstáť 15 minút, následne scedíme, môžeme dochutiť medom, trochou citrónovej šťavy. Zázvorový čaj s citrónom a medom je vynikajúci, avšak tento čaj je chutný aj bez akéhokoľvek ochutenia.

Vedeli ste?

Zázvor je účinným afrodiziakom, nakoľko zvyšuje sexuálnu túžbu. Podľa ázijskej medicíny „rozpaľuje telo“. Podporuje prúdenie krvi do pohlavných orgánov a zvyšuje sexuálne potešenie.

Tráviace poruchy si v každom prípade vyžadujú liečbu, v prvom rade zmenu životného štýlu a pravidelnú detoxikáciu. Používajte vlákninu Herbalia, ktorá tento proces podporuje. Prípravok obsahuje prebiotiká, ktoré sú dôležité pre rozmnožovanie probiotických baktérií. Ďalšou prednosťou prípravku je to, že doplňuje potrebné vitamíny a vlákniny a posilňuje imunitný systém.

Vyberte si pre Vás najvhodnejšie balenie

26 / balenie
3 balenia

Pre 1 osobu
na 3 mesiace

29 / balenie
2 balenia

Pre 1 osobu
na 2 mesiace

33 / balenie
Herbalfix program
1 balenie

Pre 1 osobu
na 1 mesiac