Na čo poukazuje stolica s kúskami?

Stolica s kúskami

Trávite hodiny na toalete? Ťažko sa vyprázdňujete a stolicu máte s kúskami? My vám prezradíme príčiny stolice s kúskami a aj to, čo možno proti nej robiť.

Priateľom sa posťažujeme, keď nás bolí hlava, avšak to, že máme stolicu s kúskami, neprezradíme nikomu. Popritom stolica s kúskami, hlavne pokiaľ je častá, poukazuje na skutočnosť, že niečo nie je v poriadku s naším tráviacim systémom.

Časté príčiny stolice s kúskami

Tvrdá stolica s kúskami sa najčastejšie objavuje vtedy, keď sa potrava pomaly presúva tráviacim traktom (iným slovom klesá doba tranzitu), čo vedie k zápche. Vyvolávajúcou príčinou môže byť nedostatočný príjem vlákniny, tekutín a spomalená peristaltika – pohyb čriev. Stolicu s kúskami, ktorá vyúsťuje do zápchy, môže spôsobovať aj dlhodobé užívanie niektorých liekov, ako napríklad analgetiká, lieky na vysoký krvný tlak, doplnky železa, antacidy – lieky na neutralizáciu kyselín, diuretiká, laxatíva, či lieky na Parkinsonovu chorobu.

Môže byť dôsledkom ochorenia

Stolica s kúskami, spojená so zápchou, môže byť aj následkom nesprávnej činnosti čriev. Samotná zápcha nie je ochorením, len príznakom, ale môže poukažovať na divertikulitídu, zápal tráviaceho traktu, syndróm dráždivého čreva – IBS, Crohnovu chorobu, stres, úzkosť spájanú s vyšetrením stolice, nedostatočnú činnosť prištítnych teliesok a štítnej žľazy, ďalej na problémy s pankreasom a cukrovku.

Aké má nebezpečenstvá?

Pokiaľ stolica s kúskami pretrváva dlhší čas, môže spôsobiť hemoroidy – zlatú žilu. Tlak na žily v okolí konečníka pri ťažšom vyprázdňovaní narastá, následkom čoho sa môžu objaviť hemoroidné uzliny. Následkom námahy pri vyprázdňovaní stolice s kúskami sa môže zvýšiť krvný tlak a môže dôjsť ku pretrhnutiu hrádze konečníka.

Aká je normálna stolica?

Normálna stolica má hnedastú farbu, tvar klobásy/hada, povrch hladký, alebo hrudkovitý. Množstvo stolice denne je približne 100 – 500 gramov.

Ako sa zbaviť stolice s kúskami?

  • Pokiaľ je naša stolica viditeľne s kúskami, náš organizmus jednoznačne potrebuje viac vlákniny a tekutín, okrem iného aj viac pohybu, čo urýchľuje peristaltiku – pohyb čriev.
  • Vypime denne aspoň 2,5 – 3 litre čistej vody, podľa možnosti sa vyhnime konzumácii kávy a alkoholu, nakoľko tieto majú dehydratačný účinok.
  • Pre dospelých je doporučená denná dávka vláknin 25 – 30 gramov, vo forme zeleniny a ovocia, strukovín, celozrnných obilnín, prípadne vo forme vlákninových doplnkov.
  • Namiesto pečiva z bielej múky konzumujme tie z celozrnnej múky.
  • Zaraďme do jedálníčka otruby, obalové šupky zo skorocelu a chia semiačka, všetky môžu dobre poslúžiť v prípade zápchy.

Pokiaľ stolica s kúskami neustúpi i napriek všetkej snahe, vyhľadajme lekára!

Dôsledkom stravy s nízkym obsahom vlákniny je stvrdnutá stolica, čo môže viesť ku zápche. Vláknina Herbalia napravuje trávenie, rozhýbe črevá a obsahuje také účinné látky, ktoré napomáhajú integrácii vitamínov a iných látok s prospešným účinkom v organizme.

Vyberte si pre Vás najvhodnejšie balenie

26 / balenie
3 balenia

Pre 1 osobu
na 3 mesiace

29 / balenie
2 balenia

Pre 1 osobu
na 2 mesiace

33 / balenie
Herbalfix program
1 balenie

Pre 1 osobu
na 1 mesiac