Rakovina hrubého čreva a poškodená črevná flóra – Aká je súvislosť

Viete o tom, že vplyvom nezdravého stravovania sa toxické látky ukladajú a hromadia v hrubom čreve, poškodzujú črevnú flóru, spôsobujú zápaly, následkom ktorých môžu vznikať zákerné procesy a môžu úzko súvisieť so vznikom rakoviny hrubého čreva?

Podľa niektorých štúdií u pacientov postihnutých rakovinou hrubého čreva sa črevná flóra líši od zdravej, má podstatne vyšší počet patogénnych baktérií. Takže správne udržiavaná črevná flóra je vlastne akousi prevenciou, aby sa nevytvorilo vážne ochorenie – rakovina hrubého čreva.

80 percent imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve

V hrubom čreve prebieha posledná fáza tráviaceho procesu, vstrebávanie väčšiny živín, a presun odpadových látok ku konečníku. Pokiaľ v hrubom čreve narastá množstvo nahromadených odpadových látok a toxínov, znižuje sa možnosť vstrebávania živín, účinkom nahromadených toxínov sa naruší rovnováha črevnej flóry. Z usadených odpadových látok sa môžu vstrebať naspäť zložky nebezpečné pre zdravie, na dôvažok sa v tomto prostredí cíti dobre viacero patogénnych baktérií a parazitov. Vzhľadom na to, že 80 percent imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve, pokiaľ sa naruší zdravie črevnej flóry, klesá aj účinnosť imunitného systému.

Nie je jedno, čo konzumujeme

Jedným zo základných krokov prevencie rakoviny hrubého čreva je zmena stravy. Polotovary a hotové jedlá, mäsové výrobky konzervované sodíkom, nadmerná konzumácia červeného mäsa, alkoholu, ďalej strava s nízkym obsahom vláknin – toto všetko poškodzuje črevnú flóru a zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, preto sa doporučuje vynechať ich z jedálníčka, alebo aspoň minimalizovať ich príjem. Konzumácia živočíšnych bielkovín môže úzko súvisieť s rakovinou, cukrovkou – diabetes, kardio-vaskulárnymi ochoreniami. Stáva sa tak preto, lebo živočíšne bielkoviny podstatne znižujú účinnosť nášho trávenia. Oplatí sa preto vybrať si stravu bohatú na rastlinné bielkoviny a vlákniny, ako napríklad konopné semienka, chia semienka a koreň maca.

Probiotiká môžu pomôcť

Ako sme už spomínali, napravením rovnováhy črevnej flóry je možné znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. K tomu sú nepostrádateľné probiotiká, najčastejšie sa k nim dostaneme konzumáciou fermentovaných potravín, alebo kvalitných výživových doplnkov. K rýchlejšiemu rozmnožovaniu probiotických baktérií sú potrebné prebiotiká. Tieto znamenajú pre prospešné baktérie najdôležitejšiu výživu. Symbiotiká obsahujú oboje.

Popri tom sa doporučuje zbaviť sa nahromadených toxínov detoxikáciou, resp. vykonať očistu čriev, ktorá môže pomôcť napraviť rovnováhu črevnej flóry. Pravidelná konzumácia vlákniny Herbalia môže pomôcť pri odstránení tráviacich porúch, je schopná odstrániť aj nahromadené toxické látky, čím prispieva k prevencii proti ochoreniam a infekciám, a k náprave rovnováhy črevnej flóry.

Šance na liečbu včasne diagnostikovanej rakoviny hrubého čreva sú výborné, k tomu je ale skríning rakoviny hrubého čreva veľmi dôležitý. Absolvujme pravidelne skríningové vyšetrenia!

Vyberte si pre Vás najvhodnejšie balenie

26 / balenie
3 balenia

Pre 1 osobu
na 3 mesiace

29 / balenie
2 balenia

Pre 1 osobu
na 2 mesiace

33 / balenie
Herbalfix program
1 balenie

Pre 1 osobu
na 1 mesiac