Probiotiká na zvýšenie účinnosti kúry na očistu čreva

Probiotiká, naši spolubývajúci

Z takmer desaťtisíc mikroorganizmov, ktoré žijú v našom organizme, nie všetky sú priateľské, avšak probiotiká, čiže prospešné baktérie žijúce v našom organizme, tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho trávenia a imunitného systému. V prípade ich nedostatku sa môže objaviť mnoho príznakov, od ochorení kĺbov, až po tráviace problémy. Najnovšie výskumy sa zaoberajú úlohu probiotík aj v súvislosti s niektorými psychickými problémami (napríklad depresia, úzkosť, dokonca aj autizmus). Vyzerá to tak, že naši spolubývajúci znamenajú pre činnosť celého nášho organizmu veľmi dôležitú pomoc. S probiotickými baktériami žijúcimi v našom organizme môže súvisieť vznik mnohých ochorení, preto napríklad aj vznik ekzému.(1)

Naša zmenená, nevyvážená strava, však vplýva aj na našu črevnú flóru. Niektoré prebiotické kmene sa dnes dajú vykázať už iba v tráviacom systéme ľudí v rozvojových krajinách, určite existujú aj také probiotiká, ktoré už z ľudského organizmu vymreli nadobro. Jednotvárne diéty (napríklad diéty so zníženým obsahom, alebo úplne bez sacharidov, ketogénna diéta, atď.) vedú tiež k tomu, že určité druhy črevných baktérií sa nedostanú v našom organizme k dostatočnej výžive, preto sa ich počet drasticky zníži. Moderné, širokospektrálne antibakteriálne prípravky a antibiotiká zahubia nielen škodlivých príživníkov, ale aj prospešné baktérie nášho organizmu. V týchto prípadoch môže byť opodstatnená aplikácia probiotickej kúry.

V prípade očisty čreva má doplnenie probiotík viacnásobne prospešný účinok. V prvom rade nezdravý stav črevnej flóry naznačujú už vzniknuté príznaky, akými sú zápcha, nadúvanie, hnačka. Probiotiká nám v tomto okamžite pomôžu. Nezanedbateľnou je aj skutočnosť, že spolu s nahromadenými škodlivými usadeninami sa vyprázdni aj väčšina probiotík, preto je ich doplnenie opodstatnené. Veľké množstvo rastlinnej vlákniny prijatej počas kúry je výborným zdrojom živín pre probiotické baktérie, ktoré svojou prítomnosťou zvyšujú účinnosť kúry. Na záver je po ukončení kúry naším cieľom udržanie radostného stavu bez príznakov, tým aj zachovanie zdravia nášho tráviaceho systému, k čomu je nevyhnutné zachovanie bohatej črevnej flóry.

I keď účinky väčšiny prospešných baktérií, probiotík, ešte nie sú presne známe, isté však je, že ich fungovanie je zložité a vo veľkej miere od seba závisia. Je takmer isté, že premnoženie niektorých druhov, na škodu ostatných, nášmu zdraviu neprospieva. Spomeňme si napríklad na kandidózu, ktorú spôsobuje Candidu, druh huby žijúcej v nás a na nás. Oplatí sa preto medzi probiotikami vybrať si také, ktoré napravia čo najširšie spektrum kmeňov našej črevnej flóry. Niekoľko najdôležitejších probiotík a prebiotík:

Streptococcus thermophilus

Táto baktéria je známa najmä tým, že sa v mliekarenskom priemysle používa napríklad na výrobu jogurtov, čiže je schopná premeniť mliečny cukor na kyselinu mliečnu. Pravdepodobne s tým súvisí aj to, že jej užívaním sa dajú zmierniť príznaky intolerancie laktózy. Okrem toho má však Streptococcus thermophilus preukázateľne protizápalový účinok, posilňuje imunitný systém, zabraňuje rozmnožovaniu baktérií, ktoré spôsobujú zápach z úst a zmierňuje hnačku spôsobenú antibiotickou liečbou.(2)

Lactobacillus acidophilus

Lactobacillus acidophilus, podobne ako iné druhy probiotických baktérií, je prirodzenou stavebnou zložkou našej črevnej flóry. Jej účinky na náš celkový zdravotný stav sa skúmajú už dlho, preto jej výnimočné vlastnosti potvrdzuje mnoho výskumov. Lactobacillus acidophilus znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zmierňuje príznaky IBS (syndróm dráždivého čreva), príznaky prechladnutia a alergické reakcie. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že posilňuje zdravé trávenie, pretože zabraňuje rozmnožovaniu škodlivých baktérií.(3)

Lactobacillus paracasei

Hviezdami probiotických prípravkov sú baktérie Lactobacillus paracasei, pretože kvôli mnohostranným účinkom na náš organizmus obsahuje tento základný kmeň baktérií veľa prípravkov. Bráni množeniu rôznych druhov candidy, ktoré tiež žijú s nami a v nás, preto zmierňuje pocit chronickej únavy spôsobenej kandidózou (candidiasis). Dokáže zmierniť bolesti spôsobené rôznymi ochoreniami tráviaceho systému (napr. syndróm krátkeho čreva, alebo IBS) a, samozrejme, nakoľko je súčasťou našej črevnej flóry, Lactobacillus paracasei zmierňuje ťažkosti tráviaceho traktu.(4)

Lactobacillus rhamnosus

Kmeň baktérie Lactobacillus rhamnosus obsahuje tiež mnoho probiotických prípravkov, i keď sa dlho nepovažovala sa samostatný druh. Jej vplyv na zdravý vývoj tráviaceho systému sa už dnes nespochybňuje. Vďaka jej protizápalovému účinku dokáže zmierniť príznaky pacientov trpiacich kolitídou (chronický zápal čreva). Posilňuje imunitný systém, zabraňuje rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov, akými sú napríklad baktérie spôsobujúce zubný kaz, a zmierňuje alergické reakcie sprevádzané zmenami na pokožke.(5)

Bifidobacterium longum

Jedna z najstálejších baktérií našej črevnej flóry, ktorá je v nás prítomná od detstva, je Bifidobacterium longum. Je prítomná už v organizme novorodencov živených materským mliekom, a keďže je schopná zužitkovať mnohé zdroje vlákniny, je naším najvytrvalejším symbiontom. V jej prítomnosti sa rozmnožujú prospešné baktérie, nakoľko pri odbúravaní oligosacharidov produkuje živiny aj pre ostatné baktérie, čiže podporuje vytváranie zdravej črevnej flóry. Jej prospešný účinok na tráviaci systém je nespochybniteľný, zároveň napríklad zmierňuje príznaky colitis ulcerosa (vredový zápal čreva), zohráva dôležitú úlohu pri predchádzaní vzniku a liečbe rakoviny konečníka, vďaka jej schopnosti posilňovať imunitný systém zase zmieňuje aj príznaky prechladnutia.(6)

Inulín

Inulín sa v prírode nachádza v mnohých rastlinách, napríklad v cesnaku, čakanke, sladkých zemiakoch (topinambury) a artičoke. Je to viacnásobne zložená molekula sacharidov, ktorá má aj sama o sebe vynikajúce vlastnosti. Znižuje hladinu cukru v krvi, prispieva k zdraviu tráviaceho systému, zmierňuje zápchu a podporuje aj proces chudnutia u tých, ktorí držia diétu. Inulín sa však v probiotických prípravkoch používa najmä z toho dôvodu, že je vynikajúcim zdrojom živín pre probiotické baktérie, čiže pre našu živú flóru. I keď ho ľudský organizmus nedokáže spracovať, baktérie ho v našom tráviacom trakte premenia po fermentácii na menšie sacharidové reťazce, ktoré už dokážu zužitkovať ako potravu. (7)