Príjem vláknin: konzumáciou vláknin môžeme predchádzať ochoreniam

Obsah: Potravinové vlákniny | Jedlá s vysokým obsahom vláknin | Negatíva nadmernej konzumácie vláknin

K tomu, aby náš organizmus aj v zimnom období fungoval správne a trávenie a črevný systém bol v poriadku, sú vlákniny nepostrádateľné. Jedlá a recepty bohaté na vlákninu sú dostupné už bežne.

Vlákniny zohrávajú pri udržiavaní zdravia významnú úlohu: chránia kardio-vaskulárny systém, majú pozitívny vplyv na trávenie, pokiaľ konzumujeme jedlá bohaté na vlákninu, môžeme tak znížiť aj riziko vzniku cukrovky. Napriek týmto faktom mnohí neriešia príjem vláknin a bežne konzumujú potraviny bez vlákniny. Skutočnosť je taká, že je omnoho jednoduchšie pripraviť si jedlo z polotovarov, hotových jedál, zakúpených v obchodoch, ako pripraviť si ho zo skutočne zdravých prísad. Toto sa však v skutočnosti nie veľmi oplatí dlhodobo robiť, pretože telo nás po určitom čase “potrestá” pre tieto nezdravé jedlá.

Potravinové vlákniny

Vlákniny sú najlepším prírodným detoxikantom a čističom čriev. Viažu a odstraňujú toxické látky, odstraňujú z črevných stien nahromadené odpadové látky a urýchľujú prirodzený pohyb čriev – peristaltiku. Pokiaľ je príjem vláknin dostatočný, je veľká šanca, že ochorenie hemoroidov sa nám vyhne, a je viac ako isté, že ani ráno nemusíme stráviť dlhú dobu na toalete. Strava s nízkym, alebo žiadnym obsahom vláknin môže spôsobiť zápchu, nhromadené odpadové látky v črevách poskytujú dokonalé útočisko pre parazity, navyše narušujú rovnováhu črevnej flóry.

Rozlišujeme dva druhy potravinových vláknin: vo vode rozpustné a vo vode nerozpustné.

Vlákniny rozpustné vo vode (sem patrí inulín, pektín a beta glukán) viažu vlhkosť v črevách, následkom čoho vytvárajú gélovú látku. Spomaľujú trávenie, zlepšujú metabolizmus a vstrebávanie živín. Okrem toho znižujú hladinu cholesterolu, regulujú zvyšovanie hladiny krvného cukru po jedle, a úpravou metabolizmu tukov a uhľohydrátov prispievajú aj k redukcii nadváhy. Slúžia ako výživa pre probiotické baktérie, čím podporujú rovnováhu črevnej flóry a tým aj fungovanie imunitného systému. Úspešne ich možno aplikovať v prípade hnačky.

Vlákniny nerozpustné vo vode (napr. celulóza, lignín, hemicelulóza) zvyšujú objem stolice, zároveň urýchľujú jej vyprázdňovanie. Znižujú riziko vzniku kario-vaskulárnych ochorení a cukrovky, chránia zdravie hrubého čreva. Nakoľko vyvolávajú pocit sýtosti, pomáhajú pri dosiahnutí optimálnej hmotnosti a dobre poslúžia aj pri odstránení chronickej zápchy.

Jedlá s vysokým obsahom vláknin

Zdravie črevného systému je mimoriadne dôležité z hľadiska prevencie ochorení. Pokiaľ naša strava obsahuje dostatočné množstvo vlákniny, zabezpečujeme tak nielen ochranu našich čriev. Konzumácia jedál s vysokým obsahom vláknin obmedzuje zvýšenie krvného cukru po jedle, predchádza zápche. Nakoľko vyvolávajú pocit sýtosti, odstraňujú pocit hladu, čím prispievajú aj k úspešnosti diét.

Medzi najlepšie zdroje vlákniny patrí fazuľa, hrášok, šošovica, brokolica, paradajky, bobuľovité ovocie, jablká, celozrnné obilniny a orechoviny. Konzumujme čo najviac mrkvy, banánov, chia semiačok, zemiakov, cvikly a ovsených vločiek, raže, šupiek zo semien skorocelu, papriky a presedlajme na konzumáciu surovej zeleniny a ovocia. Pime dostatok tekutín (2-3 litre vody denne), aby sme dopomohli k lepšiemu prechodu vlákniny cez tráviaci systém.

Vyhýbajme sa konzumácii rafinovaných jedál, bielu múku a biely cukor obsahujúcim pekárenským výrobkom, sladkostiam, a každému jedlu, ktoré obsahuje konzervačné látky, potravinové farbivá a dochucovadlá, poškodzujúce zdravie. Ideálne by bolo, keby skonzumované uhľohydráty pochádzali z takých obilovín, ktoré konzumujeme nespracované a prírodnej forme (napr. z celozrnnej múky, hnedej ryže, amarantu, pohánky, alebo koreňa maca).

Negatíva nadmernej konzumácie vláknin

Dohliadajme na tzv. dávkovanie, nadmerná konzumácia vláknin môže vyvolať problémy s trávením, nadmernú tvorbu plynov, nadúvanie, žalúdočné kŕče a hnačku. Hnačkou organizmus stráca hodnotné živiny. Doporučovaná dávka pre priemerného dospelého človeka je 30 gramov vlákniny denne.

Vplyvom stravovania s nízkym obsahom vláknin sa v črevách nahromadia odpadové látky z nestrávených jedál, naruší sa rovnováha črevnej flóry, čo negatívne ovplyvňuje aj stav imunitného systému. Pravidelným užívaním Vlákniny Herbalia prémiovej kvality je možné rovnováhu a zdravie črevnej flóry a napraviť. Pravidelnou konzumáciou pomáha v zdolaní tráviacich porúch, je schopná odstrániť toxické látky z organizmu, čím zároveň predchádza aj rôznym ochoreniam.

Vyberte si pre Vás najvhodnejšie balenie

26 / balenie
3 balenia

Pre 1 osobu
na 3 mesiace

29 / balenie
2 balenia

Pre 1 osobu
na 2 mesiace

33 / balenie
Herbalfix program
1 balenie

Pre 1 osobu
na 1 mesiac