Kyslá kapusta aj na jeseň: udržiava zdravie črevnej flóry

Ani v tomto ročnom období sa nezriekajme kyslej kapusty a jej liečivých účinkov. Jej konzumácia niekoľkokrát do týždňa udržuje zdravie črevnej flóry, je vynikajúcim posilňovačom imunity, a zbaví nás aj nahromadených toxických látok, a je na poprednom mieste, čo sa detoxikačnej zeleniny týka. V chladnom, vlhkom počasí je konzumácia kyslej kapusty vyslovene doporučovaná, pretože takto nebudeme častým návštevníkom lekárskej ambulancie.

Kyslá kapusta je mimoriadne bohatá na vitamín C, takže jej účinok pri posilňovaní imunity je neodškriepiteľný. Táto zelenina s nízkym obsahom kalórií môže byť zaradená do stravy v rôznych formách. Kyslá kapusta dusená, varená, ako šalát, kyslá kapusta s mäsom, ale aj surová je výborným doplnkom jedál, hoci svoj obsah vitamínu C vplyvom tepelnej úpravy stráca. Práve preto je najlepšie konzumovať kyslú kapustu surovú.

Obsahuje aj probiotiká

Kvasené kyslé prílohy obsahujú veľké množstvo probiotík, ktoré organizmus potrebuje. Avšak nielen toto je dôvod pre konzumáciu kyslej kapusty: je bohatá na vitamíny B1, niacín a karotén. Z minerálnych látok obsahuje fosfor, vápnik, jód, draslík, síru, horčík a sodík.

Najznámejším spôsobom konzervácie kapusty je kvasenie, počas ktorého vzniká – vplyvom baktérií kyseliny mliečnej – kyselina mliečna. Kyselina mliečna, okrem toho, že zabraňuje skazeniu potravín, má mnoho priaznivých účinkov aj na ľudský organizmus. Dôraz si zaslúži najmä jej pôsobenie na črevný systém.  Baktérie kyseliny mliečnej prejavia svoj účinok najmä v hrubom čreve, navyše po zápaloch, alebo antibiotických kúrach pomáhajú vyrovnať stratenú rovnováhu črevnej flóry. Pomáhajú pri vstrebávaní bielkovín a minerálnych látok, avšak baktérie kyseliny mliečnej sú schopné syntetizovať kyselinu listovú, niacín, tiamín, riboflavin a vitamín B12. Vedeli ste napríklad, že obsah kyseliny mliečnej v kyslej kapuste sa vyrovná jej obsahu v jogurte?

V súvislosti s kyslou kapustou musíme spomenúť jej vysoký obsah vlákniny. Vlákniny očistia črevá, pomáhajú odstrániť v organizme nahromadené toxické látky, viažu vodu, a tak konzumácia kyslej kapusty prispieva k pravidelnej stolici správnej konzistencie, znižujúc tým riziko vzniku zápchy, alebo zlatej žily. Okrem toho kyslá kapusta urýchľuje aj liečbu žalúdočného a dvanástnikového vredu, ako aj chráni sliznicu. U ľudí so sklonmi k nadúvaniu by vlákniny kyslej kapusty mohli spôsobiť problémy.

Šťava kyslej kapusty tiež prospieva

Pokiaľ trpíme bronchitídou, pime šťavu z kyslej kapusty, pretože nám pomáha v rýchlejšom zotavení. V prípade zapálených ďasien vyplachujme touto šťavou, ale aj mierne začervenanie pokožky vieme odstrániť, pokiaľ na ňu priložíme obklady zo šťavy kyslej kapusty. Šťava z kyslej kapusty obsahuje také zložky, ktoré sú schopné zahubiť baktériu Helicobacter pylori, ktorá môže súvisieť s vredovými ochoreniami. Jednou z nich je sulforafan s antioxidačnými vlastnosťami, ktorý je prírodným protiliekom na rakovinu. Okrem iného podporuje kyslá kapusta chudnutie, rovnako ako jej šťava, nakoľko spomaľuje premenu uhľohydrátov na tuk.

Šťava z kyslej kapusty má mierne laxatívne účinky.

Rovnako, ako vlákniny kyslej kapusty, môže pomôcť aj Vláknina Herbalia. Pravidelným užívaním môže pomôcť pri odstránení toxických látok z organizmu, ako aj pri predchádzaní ochoreniam a infekciám a taktiež môže napraviť zdravie črevnej flóry.

Vyberte si pre Vás najvhodnejšie balenie

26 / balenie
3 balenia

Pre 1 osobu
na 3 mesiace

29 / balenie
2 balenia

Pre 1 osobu
na 2 mesiace

33 / balenie
Herbalfix program
1 balenie

Pre 1 osobu
na 1 mesiac