Tráviace enzýmy

Čo je to tráviaci enzým?

Enzýmy zohrávajú kľúčovú úlohu vo všetkých procesoch, ktoré sa odohrávajú v našom organizme, preto aj pri trávení. Enzýmy sú v podstate katalyzátormi procesov, ktoré sa odohrávajú v ľudskom organizme: keby neexistovali, nebol by život.

Ich úlohou je totiž to, aby všetky reakcie v našom organizme urýchlili na takú úroveň, ktorá je potrebná k tomu, aby sme ostali nažive.

Úlohou tráviacich enzýmov je to, aby podporili chemické odbúravanie živín. Pre ľudský organizmus je najdôležitejším tráviacim enzýmom amyláza, ktorá je z hľadiska dvojitej sekrécie produkovaná exokrinnou žľazou, pankreasom.

Znížením hladiny enzýmov sa reakcie ľudského organizmu postupne spomalia. Vedci dokázali, že zvyšovaním veku sa v ľudskom organizme tvorba enzýmov postupne spomaľuje, hladina enzýmov sa zníži.

Aké tráviace enzýmy sa nachádzajú v našom organizme?

Tráviaci systém človeka sa v podstate zakladá na enzýmoch a ich činnosti. V celej dĺžke procesu sa produkuje veľa, presnejšie osemnásť rôznych tráviacich enzýmov, z ktorých má každý jeden inú funkciu.
Orgány, ktoré v tráviacom trakte produkujú enzýmy, sú slinné žľazy, žalúdok, pankreas a sliznica čriev. Všetky sa zúčastňujú na produkovaní iných enzýmov, ktoré sa začnú tvoriť vplyvom najrôznejších aktivátorov.
Kým slinné žľazy a žalúdok produkujú každý po jednom type enzýmu, ktorý je vhodný na štiepenie jednej látky, zatiaľ pankreas produkuje deväť typov a sliznica čriev sedem typov tráviacich enzýmov, z ktorých je najznámejšia amyláza.

Prečo sú tráviace enzýmy dôležité?

Enzýmy sú teda zodpovedné za tráviace procesy prebiehajúce v organizme, tým zároveň aj za dostatočnú zásobu buniek energiou a živinami. Poskytujú pomoc pri stavbe nových buniek, taktiež zodpovedajú za odbúranie opotrebovaných buniek, ale aj za likvidáciu produktov rozkladových procesov.

Preto nie je náhodou, že sa objavili a neustále sa rozmáhajú takzvané „civilizačné choroby”. Nakoľko sa do ľudského organizmu dostanú výlučne, alebo vo väčšej miere, iba z biologického hľadiska mŕtve, čiže tepelne upravené, chemicky modifikované živiny, organizmus sa po čase vyčerpá. Príčinou je to, že nie je schopný produkovať tráviace enzýmy v takom množstve, aby postačili na odbúranie mŕtvej potravy, kým neupravená rastlinná potrava obsahuje tieto enzýmy, preto podporuje trávenie.

S pokročilým vekom sa v organizme spomalí produkcia enzýmov, spolu s tým sa spomalia aj tráviace procesy, dokonca, začatím starnutia môžu nastať aj vážnejšie tráviace poruchy.

Vláknina Herbalia je vyrobená výlučne z rastlinných zložiek a obsahuje také, pre organizmus potrebné živé živiny, ktoré prospievajú tráviacemu systému, a obzvlášť očiste čreva. Za obzvlášť pozitívny účinok kúry môžeme považovať to, že vylúčením usadenín prispieva k navráteniu a zachovaniu vnútornej rovnováhy organizmu.

Vďaka vnútornému očisteniu organizmu sa stane činnosť tráviaceho systému harmonickejšou, preto je vláknina Herbalia očistná kúra 5 v 1-nom dokonalou voľbou, keď chcete organizmus zbaviť záťaže, ktorú spôsobujú tepelne upravené a modifikované potraviny, inak nazývané civilizačná kliatba.

Úloha tráviacich enzýmov pankreasu

Najdôležitejšou funkciou pankreasu s dvojitou sekréciou je z exokrinného hľadiska účasť na strávení prijatej potravy. Enzýmy pankreasu sú vhodné na štiepenie bielkovín, tukov a sacharidov prijatých potravou. Enzýmy, ktoré sa tvoria v pankrease, vyvinú svoj účinok v takzvanom dvanástorníku.

Pankreas je naším najdôležitejším orgánom, ktorý produkuje enzýmy, jeho činnosť je životne dôležitá, nakoľko zohráva nenahraditeľnú úlohu pri odbúravaní bielkovín, lipidov, tukov a vitamínov, navyše je mimoriadne dôležitá aj pri zachovaní normálnej hladiny cukru v krvi.
V prípade poruchy činnosti pankreasu sa v prvom rade objaví cukrovka a tráviace poruchy, neskôr sa však môžu objaviť aj omnoho vážnejšie problémy.
Vláknina Herbalia je zostavená z prírodných zložiek, preto je schopná nielen očistiť tráviaci trakt, ale aj napraviť jeho rovnováhu, čím zároveň zásobí organizmus potrebnou vlákninou a vitamínmi.

Nedostatok enzýmov a jeho príznaky

Medzi mierne príznaky zníženia množstva tráviacich enzýmov, alebo nedostatku niektorého enzýmu, patria:

 • pravidelné nadúvanie,
 • nadmerná tvorba plynov,
 • grganie častejšie ako obvykle,
 • pravidelná hnačka,
 • choroby z nedostatku, spôsobené nedostatočným vstrebávaním živín,
 • častá zápcha.

Proces trávenia sa prakticky začína vôňou potravy a jej vzhľadom, pretože toto sú tie podnety, ktoré naštartujú tvorbu slín, a následne aj tvorbu tráviacich enzýmov. Keď sa v organizme neprodukuje dostatočné množstvo enzýmov, môže to mať mnoho príčin.

 • Nesprávna strava: málo vitamínov, minerálnych látok, nízky príjem elektrolytov; tieto všetky sú potrebné pre tvorbu enzýmov.
 • Vek: pribúdajúcim vekom sa tvorba enzýmov spomalí.
 • Prehriatie potravín: enzýmy sa pri teplote nad 47°C zničia, preto vhodná strava je zbytočná.
 • Jedlá vystavené svetlám alebo vzduchu: množstvo enzýmov v dlho skladovanej zelenine je pomerne nízke.
 • Pitie vody s obsahom fluoridu: fluorid blokuje činnosť enzýmov.
 • Konzumácia veľkého množstva potravy, ktorá neobsahuje „živé” živiny.

V niektorých prípadoch sa vnútorná rovnováha organizmu naruší kvôli takým problémom, akými sú napríklad zápal pankreasu, odstránenie žlčníka, alebo rôzne poruchy pH. Tieto všetky vedú k nedostatku enzýmov, pretože ich deaktivujú, alebo ich v plnej miere vyčerpajú.

Zdravým životným štýlom proti nedostatku enzýmov

Výskumy potvrdili, že človek už pri narodení disponuje určitým množstvom enzýmov, ktoré časom postupne ubúdajú. Niečo však nie je zakódované v génoch, a tým je tempo a miera znižovania množstva enzýmov.

Síce je dnes tráviaci systém menej stredobodom pozornosti, tráviace enzýmy sú pre život minimálne natoľko nevyhnutné, ako správna srdečná činnosť, či dýchacia sústava.

Produkt Vláknina Herbalia 4 v 1-nom obsahuje presne tie prírodné zložky a liečivé rastliny, ktoré sú potrebné na očistenie tráviaceho traktu pre zabezpečenie jeho správnej činnosti. Vďaka svojmu zloženiu očistí tráviaci systém, podporuje detoxikáciu vnútorných orgánov a zbaví organizmus nánosov a usadenín, ktoré vznikli v dôsledku moderného životného štýlu.

Vyberte si aj Vy kúru na vnútornú očistu tela Vlákninu Herbalia a ochráňte svoj tráviaci systém pred predčasným zostarnutím!